Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Historia Ochotniczej Straży Pożarnej w Łęgu:

Ochotnicza Straż Pożarna w Łęgu jest jedyną organizacją pozarządową działającą na terenie Sołectwa Wsi Łęg i Kijów. Obszar działania wykracza więc poza zadania na rzecz ochrony przeciwpożarowej i obecnie obejmuje też działalność kulturalno-społeczną.

Oficjalna historia Ochotniczej Straży Pożarnej w Łęgu zaczyna się ponad 45 lat temu, kiedy na podstawie decyzji Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Łodzi z dnia 16 grudnia 1967 została wpisana do Rejestru Stowarzyszeń i uzyskała umocowanie prawne do rozpoczęcia działalności.

W dniu 9 grudnia 1967 Walne Zebranie członków OSP Łęg przyjęło statut stowarzyszenia oraz spośród 22 członków założycieli wybrało 10-osobowy zarząd.

Działalność w małej i biednej miejscowości, od początku funkcjonowania jednostki nie była łatwa. Organizacja podobnie, jak większość jednostek OSP z terenu gminy ma w swoim dorobku wyniki dające powody do satysfakcji, ale również okresy do których myśli wracają niechętnie.

Punktem zwrotnym w funkcjonowaniu jednostki był koniec lat 80-tych ubiegłego stulecia kiedy we władzach stowarzyszenia nastąpiła zmiana pokoleniowa. Dopełnieniem zmian na lepsze było oddanie do użytku we wrześniu 1990 roku nowego murowanego budynku straży, który zastąpił dotychczasową drewnianą ,,ryglówkę”.

Od tego czasu jednostka konsekwentnie realizuje swoje statutowe cele i dąży do coraz wyższej sprawności bojowej stając się przyczyną i gwarantem bezpieczeństwa zarówno stałych mieszkańców jak i osób, które do Łęgu i Kijowa przyjeżdżają jedynie na wypoczynek.

Młodzież z powodzeniem występuje w zawodach sportowo-pożarniczych. Od 2007 roku męska drużyna 4-krotnie zwyciężała w zawodach gminnych, a w zawodach powiatowych zajmowała 2, 3 i 5 miejsce. Utworzona w 2010 roku drużyna kobieca czterokrotnie zwyciężyła w zawodach szczebla gminnego, dwukrotnie zwyciężyła w zawodach powiatowych o Puchar Starosty Częstochowskiego oraz zajmowała 2 i 3 miejsce w zawodach powiatowych o Puchar Komendanta Miejskiego PSP w Częstochowie.

Kobieca drużyna jest historycznym, bo pierwszym i jak na razie jedynym Mistrzem Powiatu Częstochowskiego z terenu Gminy Kruszyna.

W 2011 roku w remizie OSP w Łęgu powstała wiejska świetlica, a rok później na należącej do OSP działce wybudowany został  plac zabaw dla dzieci.

Założyciele OSP Łęg obecni na zebraniu założycielskim w dniu 9 grudnia 1967 roku:

Imię i nazwisko Funkcja
Franciszek Włodarczyk Prezes
Kazimierz Nawrot Naczelnik
Stefan Surlejewski Wiceprezes
Marian Kopera Skarbnik
Roman Piechowicz Sekretarz
Ignacy Piechowicz Gospodarz
Stefan Klekot Członek Prezydium
Henryk Klekowski Członek Zarządu
Aleksy Kowalczyk Członek Zarządu
Andrzej Zasępa Członek Zarządu
Władysław Bąk Członek
Wacław Bik Członek
Tadeusz Jaros Członek
Jan Klekot Członek
Stefan (s.Józefa) Klekot Członek
Tadeusz Klekot Członek
Wawrzyniec Klekot Członek
Kazimierz Nowicki Członek
Jan Piechowicz Członek
Kazimierz Piechowicz Członek
Stanisław Piechowicz Członek
Krzysztof Szadkowski Członek
Ignacy Worwąg Członek

Permalink do tego artykułu: http://ospleg.cba.pl/historia/